Prezervatyvų istorija

Žmonija įvairias apsisaugojimo priemones naudoja jau daugelį metų. Šiandien mes turime gana platų kontraceptinių priemonių asortimentą, iš kurių viena yra prezervatyvai. Tai yra labiausiai visame pasaulyje paplitusi kontrapcetinė priemonė. Prezervatyvų reikšmė labai didelė. Jų įvairovė ir gausa suteikia klientams pasirinkimo laisvę, kas leidžia jiems išsirinkti prezervatyvą pagal atitinkamus norus ir pageidavimus. Dabar, skirtingai nei prieš daugelį metų, galime rinktis šią apsaugos priemonę įvairaus dydžio, spalvos, kvapo, formos ar net skonio, ko senesių kartų gyventojai dar neturėjo. Tačiau, ar galėtumėte patikėti, jog prezervatyvai buvo naudojami jau prieš kelis šimtus metų?!

Tuo patikėti yra gana sudėtinga, kadangi mes negalime įsivaizduoti, kaip galėjo atrodyti primityviausas prezervatyvas prieš kelis amžius. Žinome, jog dabar jie apsaugo nuo nėštumo ir įvairių lytinio akto metu plintančių ligų, tačiau kokią reikšmę jie turėjo nūdienų žmonėms? Kad atsakytume į šį klausimą, įsigilinkime į prezervatyvų istoriją.

Pirmosios užuominos apie prezervatyvų atsiradimą siekia net XV amžių. Tai imta taikyta senovės Romoje, Italijoje. Tyrėjas Gabrielle Follopius aptiko linines skepetaites, kas labai priminė į primityvius prezervatyvus. Buvo manoma, kad jos imta naudoti norint apsisaugoti nuo įvairių ligų ir infekcijų, tačiau vėliau išaiškėjo, kad tai buvo naudojama ir kaip priemonė apsaugojanti nuo nėštumo.

Neužilgo pasaulyje pradėjo plisti krikščionybė, todėl prezervatyvus teko pamiršti. XVI amžiuje Europą užklupo greitai plintanti sifilio liga, kuria gyventojai užsikrėsdavo lytiniu būdu. Tam sustabdyti reikėjo pasitelkti, kokią nors priemonę ir tai buvo prezervatyvai. Tų laikų gydytojas pasiūlė žmonėms prieš lytinį aktą ant varpos užmauti sudrėkintą specialiais vaistais drobinį ar lininį maišelį. Ši apsaugos priemonė žmonėms ilgai tarnavo, tačiau jo pagrindinė paskirtis buvo apsisaugoti nuo infekcijų, o nėštumo išvengimas laikytas kaip šalutinis jo poveikis.

Prezervatyvai bėgant laikui tobulėjo nuo papraščiausios drobės iki kokybiško latekso, kurią turime šiandien. XVI amžiuje žmonės naudojo maišelius iš drobės. XVII amžiuje prezervatyvus Prancūzijoje imta gaminti iš įvairių gyvūnų žarnų ir eksportuoti. XIX amžiuje reikėjo ieškoti optimalesnio sprendimo, todėl žmonės pasitelkė naują žaliavą – ploną gumą. Iš plonos gumos pagaminti prezervatyvai buvo ne vienkartiniai. Na, o šiandien jiedažniausiai yra gaminami iš latekso. Nors iš latekso pagaminti prezervatyvai yra vienkartiniai, tačiau jie yra daug patogesni ir suteikia daugiau patikimumo.  

Prezervatyvai.net