Pienligė – tai viena dažniausių ligų, su kuriomis tenka susidurti moterims. Statistika rodo, kad net 75 procentai moterų bent kartą gyvenime sirgo pienlige, o 5 procentams dailiosios lyties atstovių ši liga nuolat pasikartoja. Pienligei yra būdingi tam tikri tipiški simptomai: lytinių organų perštėjimas, deginimo jausmas, niežulys ir tirštos, varškės konsistenciją primenančios išskyros.
Kas yra pienligė ir kaip ji gydoma?
Pienligė yra grybelinė infekcija, kurią dažniausiai sukelia baltasis balkšvagrybis (lot. Candida albicans). Šio grybelio aptinkama ir sveiko žmogaus organizme: jo įprastai galima rasti burnoje, ant odos, žarnyne bei makštyje. Įprastai šio grybelio egzistavimas nesukelia jokio pavojaus, tačiau viskas pasikeičia tada, kai grybelis ima sparčiai daugintis ir sukelia infekciją. Labai retais atvejais pienligė gali išplisti po visą organizmą ir pažeisti odą, nagus ir vidaus organus. Šis susirgimas gydomas priešgrybeliniais vaistais: nors internete galima rasti daugybę liaudiškų pienligės gydymo būdų, tačiau jie tikrai nėra veiksmingi.
Kokios yra pienligės priežastys?
Sveikos moters makšties mikrofloroje dominuoja gerosios bakterijos, kurios apsaugo nuo grybelių dauginimosi. Jei pakinta natūralus moters makšties pH, baltasis balkšvagrybis pradeda sparčiai daugintis ir sukelia pienligę. Šios ligos vystymuisi gali turėti įtakos šie veiksniai:
- Antibiotikų vartojimas;
- Nusilpęs imunitetas;
- Hormoninių kontraceptikų vartojimas;
- Hormonų balanso pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumas, menopauzė, ir t.t.;
- Diabetas;
- Perdėtas rūpinimasis higiena (makšties plovimas, higienos priemonių su kvapikliais naudojimas);
- Užsikrėtimas lytiškai santykiaujant.
Ar vyrai serga pienlige?
Nors vyrai pienlige serga net keliasdešimt kartų rečiau nei moterys, tačiau ši liga jiems taip pat yra pavojinga. Šis susirgimas nėra priskiriamas lytiškai plintančioms ligoms, nes dažniausiai pienligę lemia pokyčiai moters organizme. Vis dėlto, jei vyras santykiaus su pienlige sergančia moterimi, jam gali pasireikšti pienligės simptomai. Vyrams pienligė gali sukelti varpos galvutės arba apyvarpės uždegimą. Nors šis susirgimas dažniausiai nesukelia jokių stiprių negalavimų, tačiau nereikėtų pamiršti, kad negydoma pienligė ir toliau gali būti perduodama lytinių santykių metu. Pienligės gydymas turėtų būti aktualus ne tik moterims, bet ir vyrams: net ir tada, jei jis neturi jokių nusiskundimų. Jei moteriai išgydyta pienligė nuolat pasikartoja, jos partneriui vertėtų pasitikrinti dėl šios ligos.
Pienligė vyrams dažniausiai pasireiškia šiais simptomais:
- Pastebimas paraudimas ir baltos dėmės išilgai varpos;
- Juntamas deginimas ir niežėjimas.
Žinoma, tokiais atvejais svarbu kreiptis į gydytoją, kuris paskirs reikiamus vaistus, tačiau iki tol galite palengvinti nemalonius pojūčius atlikdami šiuos veiksmus:
- Nuplaukite varpą po šiltu, tekančiu vandeniu. Nenaudokite muilo ar dušo želė, nes šios priemonės gali sukelti dar stipresnį sudirginimą.
- Po prausimosi kruopščiai nusausinkite varpą.
- Venkite pernelyg aptemptų, sintetinio audinio apatinių. Geriausia rinktis gana laisvas, bambukinio ar medvilninio audinio trumpikes.
Kaip diagnozuoti pienligę?
Ši liga pasireiškia jai būdingais simptomais, todėl diagnozuoti šį susirgimą tikrai nėra sudėtinga. Vis dėlto, tikrai nereikėtų užsiimti savigyda: pastebėjus pienligei būdingus simptomus, vertėtų kreiptis į gydytoją, kuris paims makšties tepinėlį ir atliks mikroskopinį tyrimą. Įprastai gydymas atliekamas dviem žingsniais: labai svarbu pašalinti šią ligą sukėlusias priežastis ir vartoti gydytojo paskirtus vaistus (tai gali būti geriami medikamentai, makšties kremai, tabletės ar žvakutės).
Kaip išvengti pienligės pasikartojimo?
Deja, kartais ši liga yra linkusi kartotis. Tam galima užkirsti kelią, jei šiek tiek pakoreguosite savo įpročius ir vadovausitės žemiau pateiktais patarimais:
- Dėvėkite natūralaus audinio, patogius apatinius. Venkite pernelyg aptemptų drabužių;
- Jei gydytojas nerekomendavo kitaip, neplaukite makšties. Nenaudokite stiprių kvapiklių turinčių prausiklių ir kitų higienos priemonių;
- Stiprinkite imunitetą (tai yra ypač aktualu besikeičiant sezonui);
- Pasirūpinkite visaverte mityba. Gydytojai rekomenduoja į savo mitybos racioną įtraukti daug skaidulų turinčius maisto produktus;
- Jei sergate diabetu, kontroliuokite cukraus kiekį kraujyje;
- Ribokite saldumynų kiekį;
- Venkite streso, ieškokite metodų, kurie jums padeda nusiraminti;
- Po antibiotikų kurso naudokite probiotikus, kurie padės atkurti gerųjų bakterijų pusiausvyrą;
- Jei pastebite, kad pienligė atsinaujina po lytinių santykių, santykiaujant turėtų būti naudojami prezervatyvai. Taip pat nuo pienligės turėtų būti gydomas ir jūsų partneris;
- Venkite dažno maudymosi karštoje vonioje;
- Nedėvėkite šlapių drabužių (pienlige galima susirgti ir dėvint šlapią maudymosi kostiumėlį).
Ar galima mylėtis per pienligę?
Ar mylėtis per pienligę, ar ne, tai yra jūsų pasirinkimas. Vis dėlto, dauguma moterų, kurios serga pienlige, dažniausiai mylėtis paprasčiausiai nenori, nes tai joms sukelia nemalonius pojūčius. Vis dėlto, jei šios ligos simptomai nėra stiprūs ir nuspręsite mylėtis, lytinių santykių metu naudokite prezervatyvą. Pienligė lytinių santykių metu gali būti perduodama jūsų partneriui, todėl paprasčiausiai galite patekti tarsi į užburtą ratą: kai išsigydysite pienligę, tačiau jūsų partneris nebus gydomas, ši liga vėl pas jus sugrįš kitų lytinių santykių metu. Pasikartojanti pienligė gali tikrai labai varginti, todėl sergant šia liga lytinių santykių metu būtina naudoti barjerinę kontracepciją.